Two Rivers 10-mile: Sigl defends title with record-setting time

Published by the Herald Times Reporter on 3/24/2014

The 2014 Two Rivers 10-mile was held on Sunday at Two Rivers High School and the frigid temperatures didn’t stop the 270 participants from finishing with scorching times.

Green Bay’s Tyler Sigl successfully defended his 2013 title in record breaking fashion with a time of 53:21. Sigl, a 2-time Olympic Marathon trials qualifier, finished with a time of 53:56 last year.

The former NCAA Divison III national cross country and 10,000 meter run champion got out fast, but was pushed from start to finish by Madison’s Brian Finnel. Finnel, a former UW-Steven’s Point standout, finished second overall with a time of 53:50.

Milwaukee’s Matt Thull, who finished second in last year’s event, returned to take third with a solid 55:04 performance, which despite the slower place was 16 seconds faster than his 2013 finish.

“Despite another chilly morning, it was great to see some many enthusiastic runners and volunteers to show-up to our event,” said race organizer Scott Jansky via a press release. “The first person to register this morning was Kevin Socia from Kingsford, Michigan. He woke up at 3:00 a.m. to drive down to make it to our event. After talking to him and sensing his enthusiasm, I knew we were going to have another great day.”

On the women’s side, Jenny Zwagerman of Champaign, Illinois cruised to victory with a record time of 1:04:32. She broke the record set by Manitowoc’s Abbey Bubolz. Bubolz was entered to defend her title, but withdrew due to injury.

Green Bay’s Jessica (Scott) Sigl, wife of overall men’s winner, took second overall for the women in a time of 1:07:02. The Kiel native competed collegiately at UW-Platteville where she was a cross country and track standout. She was also the winner of the 2012 Fox Cities Marathon.

Sheboygan’s Alyssa Barrette also had a very strong showing, finishing under the previous course record with a time of 1:07:22.

Local runner Suzy Stanley of Two Rivers took the woman’s master’s title with a time of 1:09:43.

The top three overall 10-Mile male and female runners earned $200, $150, and $100, respectively, while the top master’s runners took home $50 each.

In the three person relay competition, the Running Rampid team of Julie Kakuk, Jody Gries, and Dawn Barrett defended their 2013 title with a time of 1:33:37.

On the men’s side, Two Rivers High School students Tyler Kust, John Roberts, and Bobby Geiger made up the US Marines team and took home the men’s relay title in 1:15:05.

For the coed relay, 2/3 Nuts successfully defended their team title with a time of 1:14:37. Team members included Scott Bohman, Jody Walsh, and Dana Schulz.

In the 2-Mile, Tony Kessler of Menasha captured the inaugural Two Rivers 2-Mile title with a time of 12:23. Suzi Bratz of Cato claimed the women’s title coming in an impressive third overall with a time of 14:46.

2-mile results

Men
0-19 — 1. Alex Endries 16:25.2; 2. Eli Gallagher 18:49.5; 3. Dane Levenhagen 21:06.0; 25-29 — 1. Shane Engeldinger 14:24.9; 2. Anthony Manoni 17:06.4; 3. Joey Zipperer 17:10.4; 35-39 — 1. Greg Tinberg 17:13.6; 2. Andy Pagel 21:54.7; 3. Shawn Taddy 23:03.7; 40-44 — 1. Russel Strutz 19:29.9; 45-49 — 1. Tony Kessler 12:23.3; 2. Don Graff 17:14.4; 3. Rob Henseler 17:50.8; 65-69 — 1. Jim Brown 34:44.3

Women
0-19 — 1. Hanna Helling 16:11.1; 2. Kiley Graff 17:16.5; 3. Maggie Klinkner 17:24.2; 20-24 — 1. Katie Lawrenz 20:40.2; 25-29 — 1. Suzi Bratz 14:46.7; 2. Sarah Hizon 18:11.3; 3. Jessica Ehmler 18:47.2; 30-34 — 1. Sara Schuh 16:41.8; 2. Jessica Guenther 17:07.1; 3. Melissa Jansky 19:04.0; 35-39 — 1. Sam Klinkner 18:49.3; 2. Tina Kerscher 21:31.8; 3. Jodyne Pagel 21:50.4; 40-44 — 1. Chawn Ott 20:44.4; 2. Kristin Abbet 21:19.7; 3. Marcy Winget 21:30.7; 45-49 — 1. Vicki McMullen 20:23.6; 2. Joanne Graff 20:34.5; 50-54 — 1. Diane Bonde 29:36.1; 55-59 — 1. Debra Jones 30:34.1; 60-64 — 1. Maureen Leclair 20:54.6; 65-69 — 1. Annette Brown 34:44.5

10-mile results

Men
0-19 — 1. Ayden Brumley 2:09:37.5; 25-29 — 1. Tyler Sigl 53:31.4; 2. Brian Finnel 53:50.7; 3. Michael Bubolz 55:08.0; 30-34 — 1. Nate Keiser 1:01:49.8; 2. Michael Kranz 1:02:48.3; 3. Mike Bauler 1:07:19.7; 35-39 — 1. Matt Thull 55:04.1; 2. Brad Theyerl 58:21.4; 3. Mike Beix 1:03:05.8; 40-44 — 1. Marek Kotrly 1:00:36.6; 2. Ryan Norton 1:09:08.2; 3. Jody Sukow 1:17:35.8; 45-49 — 1. Keuixl Socia 1:08:25.0; 2. Richard Landay 1:21:30.6; 3. Gianni Holzem 1:35:52.0;50-54 — 1. Russ Soukup 1:05:24.3; 2. Christopher Schroeder 1:20:26.2; 3. Richard Zylstra 1:21:03.9; 55-59 — 1. Victor Blaha 1:22:58.5; 2. Brian McLean 1:51:32.4; 3. Bruce Bitter 1:51:46.2; 60-64 — 1. Paul Baganz 1:12:02.5; 2. Paul Dixon 1:25:39.2; 3. Bruce Berres 1:31:40.6; 65-69 — 1. Roy Pirrung 1:24:52.8

Women
0-19 — 1. Nicole Strutz 1:13:42.3; 2. Anne Daley 1:23:52.5; 20-24 —1. Marissa Haug 1:20:34.9; 25-29 — 1. Jenny Zwagerman 1:04:39.7; 2. Jessica Sigl 1:07:02.1; 3. Katie Gellings 1:07:21.8; 30-34 — 1. Lyndsay Smanz 1:13:58.8; 2. Lisa Dimitris 1:15:07.2; 3. Emily Endter 1:17:28.9; 35-39 — 1. Kristen Brazzale 1:17:04.0; 2. Tonya Martynowski 1:22:27.2; 3. Leanna Peterson 1:26:36.6; 40-44 — 1. Suzy Stanley 1:09:43.5; 2. Kathy Hughes 1:24:45.7; 3. Mary Omillian 1:24:50.3; 45-49 — 1. Stacy Hess 1:20:52.4; 2. Shelly Szczerbinski 1:49:20.1; 50-54 — 1. Gail Martin 1:41:30.7; 2. Maureen Greul 1:55:22.9; 55-59 — 1. Lisa Hermanson 1:21:53.4; 2. Mary Junk 1:25:53.9; 3. Julie Hendricks 1:36:59.2; 60-64 — 1. Sharon Auden 1:40:31.8

Menu